Lai samazinātu atkritumu daudzumu, radušos atkritumus cenšas izmantot kā izejvielas ražošanā, kā nosacījums tam ir nepieciešama atkritumu šķirošana pēc to kategorijām. Tas nav vienīgais iemesls, kāpēc atkritumi ir jāšķiro. Šķirojot atkritumus tiek taupīti dabas resursi, šķirotos atkritumus var izmanto otrreizējai pārstrādei, netiek piesārņota apkārtējā vide, līdz ar to netiek radīti draudi cilvēku veselībai.
Plastmasa – ir ļoti plaši izmantots materiāls, jo tā ir viegla, nerūsē, ir izturīga un lēta. Daudzas lietas, kas ir mums apkārt, ir no plastmasas, piemēram, logu rāmji, griesti, trauki,mēbeles, biroja un sadzīves priekšmeti utt. No vides viedokļa, plastmasa nav pateicīgs materiāls, jo nesadalās, bet piesārņo vidi, dedzināt to arī nedrīkst jo rodas toksiskas gāzes. Plastmasas konteineri galvenokārt ir dzeltenā krāsa, taču ir jāpārliecinās par konteinera atbilstību.
Stikls – ražo no kvarca smiltīm, sodas, kaļķakmens un lietota stikla lausku sajaukuma. Stiklu šķiro atsevišķi no pārējiem sadzīves atkritumiem. Stikla taru ir iespējams nodot, tādējādi neradot piesārņojumu dabā un nepatērējot lieki enerģiju, ražojot vai pārstrādājot, jo stikla taru var atkārtoti izmantot līdz pat 50 reizēm. Ir aprēķināts, ka ik 10% stikla lausku pievienošana pirmējām stikla ražošanas izejvielām, samazina elektroenerģijas patēriņu par 2,5%. Stiklam paredzētajos konteineros var mest stikla pudeles, taču tajā nedrīkst mest spoguļus, lampu kupolus un logu stiklu. Stikla konteineri pārsvarā ir zaļas krāsas, tomēr ir uzmanīgi jāskatās konteinera marķējums.
Papīrs – pārstrādājot papīru tiek taupīta enerģija, saglabātas mežu platības, samazināts izmešu daudzums gaisā un ūdens patēriņš, kā arī kopējais atkritumu daudzums
Papīru var pārstrādāt vairākas reizes. No 1 tonnas makulatūras var iegūt 1 tonnu jauna papīra. Ir aprēķināts, ka viena tonna makulatūras ietaupa vidēji gandrīz 4 m3 koksnes – tas nozīmē, ka tiek saglābti 12 – 14 pieauguši koki. Papīra konteineri galvenokārt ir zilā krāsā.